Již 8. ročník Yellow Ribbon Run, běhu na podporu integrace lidí po výkonu trestu, bude věnovaný ženám. Akci zahájí odsouzené od Boromejek.

Praha, 28. 2. 2023 – Ve středu 8. 3. 2023 se uskuteční zahájení již osmého ročníku Yellow Ribbon Run, který podporuje integraci lidí po výkonu trestu. Letos bude běh věnovaný ženám. Závody ve věznicích, které předchází hlavní, červnové, akci pro veřejnost, odstartují běžkyně z oddělení pro výkon trestu odsouzených žen v Domově sv. Karla Boromejského v Řepích, které spadá pod Vazební věznici Ruzyně.
Domov je unikátní projekt Vězeňské služby ČR a sester Boromejek. Odsouzené se mohou v areálu pro výkon trestu volně pohybovat a pomáhají zde s péčí o seniory. MČ Praha 17 bude v letošním roce akci hostit hned dvakrát, a to v rámci zahájení i závěrečné akce.
„V letošním ročníku, který je zaměřený na ženy, budeme mít opět příležitost přiblížit veřejnosti příběhy těch, které svou integraci zvládly. Velmi si vážím možnosti zahájit letošní běh právě na tomto unikátním místě, které je skvělým příkladem funkčního, originálního a cíleného zacházení s vězněnými ženami,“ říká Gabriela Slováková, iniciátorka Yellow Ribbon Run v ČR.
Do virtuálních běhů, kde závodí odsouzení přímo ve výkonu trestu, se zapojí také další věznice, v dubnu to bude například největší česká ženská Věznice Světlá nad Sázavou.
V rámci speciálních závodů ve věznicích podpoří odsouzené na cestě k integraci patronka dětského běhu Yellow Ribbon Run, moderátorka ČT, Barbora Černošková a ambasador projektu, herec a scénárista Petr Čtvrtníček, také sportovec, filantrop a spoluorganizátor běhu, Tomáš Slavata. Všichni chtějí podpořit ženy, které udělaly chybu, chtějí zvládnout obtížnou životní situaci a dostat druhou šanci na nový začátek v životě na svobodě.
Pomoci odsouzeným ženám má za cíl také projekt Naplnění Bangkok Rules v ČR: cesta k podpoře lidských práv vězněných a propuštěných žen. Bangkocká pravidla jsou soubor 70 pravidel, přijatých OSN v roce 2010, která jsou zaměřena na zacházení s vězněnými a trestanými ženami, zejména na respektování jejich specifických potřeb.
Běžci z řad veřejnosti se mohou připojit v rámci hlavní akce s doprovodným programem a během pro děti, která je naplánována na úterý 20. 6. 2023.
Příběhy běžců se žlutou stužkou přibližuje doprovodný program Yellow Ribbon Run v rámci výstavy fotografií Jana Jirkovského s názvem „Uteč předsudkům aneb Žlutá stužka v pohybu“, která bude v 8. ročníku rozšířena o další příběhy žen. Výstava bude v březnu přístupná veřejnosti v areálu Domova sv. Karla Boromejského.

Běh se žlutou stužkou a akce Yellow Ribbon
Termín: 20. 6. 2023
14:00 ZAHÁJENÍ PROGRAMU
16:00 REGISTRACE NA MÍSTĚ
16:30 – 17:30 DĚTSKÉ ZÁVODY
18:00 ŠTAFETOVÝ ZÁVOD
Místo: Aktivní lesopark Řepy, Praha 17
Doprovodný program: výstava, aktivity pro děti, občerstvení
REGISTRACE ZDE https://www.stopnito.cz/detail-zavodu/610
Zájemci o podporu projektu mohou vybírat z těchto kategorií:
1. tradiční štafeta pro zkušené běžce 4 x 4 km
2.“EASY“ štafeta pro běžce pohodáře 4 x 2 km
3. podpora Yellow Ribbon Run
a) Nepoběžím, ale přispěji
b) Dárkový poukaz

Fotogalerie ZDE

Kontakt:
Veronika Friebová
PR Specialista Yellow Ribbon
mobil +420 778 457 229
friebova@yrr.cz
www.yellowribbon.cz

Yellow Ribbon Run (YRR)/Běh se žlutou stužkou – cílem projektu je bořit předsudky, dát lidem s trestní minulostí a jejich rodinám druhou šanci na slušný život, přispět tak k prevenci kriminality, snížení recidivy a větší bezpečnosti ve společnosti.
Yellow Ribbon spoluorganizuje iniciátorka projektu Gabriela Slováková, sportovec a filantrop Tomáš Slavata, Vězeňská služba ČR, nezisková organizace RUBIKON Centrum a Probační a mediační služba za finanční podpory několika partnerů. Do 7. ročníku Yellow Ribbon Run se v roce 2022 registrovalo 779 lidí.

Yellow Ribbon Run v roce 2022 podpořili: generální partner pojišťovna D.A.S. a společnosti Kostelecké uzeniny, United Bakeries, Futaba, AGiga, Jipo Car, Dřevotrading, Vězeňská duchovenská péče, Hilton Prague, Hamerník, Kantýna Kuřim, Mezinárodní vězeňské společenství, Jihomoravský kraj, Městská část Praha 17 Řepy, Asociace organizací v oblasti vězeňství, Česká pošta s.p. a Norwegian Embassy.
Více informací na www.yellowribbon.cz

Projekt „Naplnění Bangkok Rules v ČR: cesta k podpoře lidských práv vězněných a propuštěných žen“ realizuje RUBIKON Centrum ve spolupráci s nevládní organizací Culture Break Borders. Projekt je financován Fondy EHP a Norska v rámci finančního mechanismu Norské fondy 2014 – 2021. Cílem projektu je podstatu Bangkok Rules zprostředkovat odborné i laické veřejnosti a napomoci k rozvoji dobré praxe jejich naplňování v ČR. Více informací na www.zenyavezeni.cz