NAŠI BĚŽCI

 • BÁRA: Svoji mámu už nikdy nechci zklamat

  I z premiantky se může stát narkomanka bez domova. To se někdy stává i v “lepších” rodinách. Závislost na pervitinu Báru dovedla až do vězení. Když ji za mřížemi prvně navštívila uplakaná máma, Bára se rozhodla, že začne znovu. Běh se žlutou stužkou vnímá jako symbol cesty k novému začátku.

 • ŽANETA: Díky běhání jsem si konečně začala věřit

  Na základce prožila šikanu a cítila, že nikam nepatří. Dala se proto dohromady s partou lidí, kteří koketovali s drogami. Z experimentování se časem stala závislost a drogy Žanetu stály zdraví, maturitu a nakonec i svobodu. Výkon trestu bere jako šanci, kterou nechce promarnit.

 • DALIBOR: I bývalý vězeň může být dobrým zaměstnancem

  Dalibor je automechanik a jeho trestná činnost souvisela s podnikáním. Krátil daně a není na to hrdý. Když ho zavřeli, uvědomil si, jak moc pro něj znamená svoboda a hlavně jeho rodina. Každý den přemýšlí, jak svým blízkým vynahradí ztracené roky. Trápí ho, zda po propuštění sežene práci. Myslí si, že na člověka se záznamem nikde nečekají s otevřenou náručí. I proto běží. Aby aspoň trochu změnil pohled na trestané.

 • GABRIELA SLOVÁKOVÁ, ředitelka věznice Kuřim

  „Všichni děláme chyby, jen někteří z nás větší. Jediné, co nás dělí, jsou mříže.“

  Rok 2011 Singapur, tisíce běžců na Yellow Ribbon Prison Run a nadšená a inspirovaná Gabriela mezi nimi. Rok 2016 první běh s vězni a pro vězně v České republice.

 • ANDREA MATOUŠKOVÁ, ředitelka Probační a mediační služby

  „Běhám, abych ukázala veřejnosti prospěšnost naší pomoci lidem při návratu z vězení na svobodu.“

  Probační a mediační služba je jedním z členů platformy, která Yellow Ribbon Run pořádá. Smyslem běhu pracovníků Probační a mediační služby je mimo jiné dát propuštěným naději, že když se rozhodnou změnit život a myslí to vážně, zaslouží si podporu.

 • DAGMAR DOUBRAVOVÁ

  „Věřím, že dávat šanci lidem s trestní minulostí se společnosti vyplatí.“

  Běh se žlutou stužkou je příkladem, že spolupráce státních institucí a neziskového sektoru může dobře fungovat. Jsem přesvědčená, že právě to je cesta k účinné pomoci lidem s trestní minulostí i jejich rodinám.

 • TOMÁŠ, běžec se žlutou stužkou

  „Ráno zaběhnu svých deset kiláků a díky tomu nevím, co je stres.“

  Sedm pokusů o léčbu ze závislosti, šest let ve vězení. To byl Tomáš kdysi. Uběhnutý půlmaraton, běh jako antidepresivum, zaměstnanec RUBIKON Centra Servis s.r.o. To je Tomáš dnes.

 • HONZA, běžec se žlutou stužkou

  „Nebýt kriminálu, možná bych se ufetoval. Dost možná mi kriminál zachránil zadek.“

  Zabouchly se dveře vězení a Honza pochopil, že musí něco změnit. A přestal soudit lidi podle toho, jací byli kdysi. A ví, že už nikdy neudělá nic, co by ho za mříže dostalo znovu.

 • JITKA CHIZZOLA, generální ředitelka D.A.S. Česká republika

  „Chceme poukázat na to, že bráníme bez předsudků všechny lidi. Partnerství s projektem Yellow Ribbon Run se tak přímo nabízí.“

  Firma DAS právní ochrana je generálním partnerem Yellow Ribbon Run od roku 2016.
  DAS brání slušné před nespravedlností a neférovým přístupem.

 • JIŘÍ JEŽEK, paralympionik

  „Já a moje žena běháme na podporu lidí s trestní minulostí a jejich zaměstnavatelnost.“

  Jiří Ježek je úspěšný český paralympionik a běh se žlutou stužkou v roce 2019 bude jeho třetí.

 • JAN ODEHNAL, quality manager FUTABA CZECH s.r.o.

  „Nejenom, že napravujete a uvádíte odsouzené do normálního života, vy napravujete i lidi bez trestní minulosti a vracíte je do sportovního života.“

  Firma Futaba zaměstnává vězně a od roku 2018 s námi i běhá. Komunita, respekt a motivace patří mezi klíčové zásady managementu společnosti Futaba.

 • VÍŤA, běžkyně se žlutou stužkou

  „Místo návštěvy psychiatra jsem šla běhat.“

  Verdikt pro Honzu, syna paní Víti, čtyři roky ve vězení za drogy. Odstřihnout pupeční šňůru a začít myslet sama na sebe. Běh jako terapie. Svůj první půlmaraton uběhla Víťa necelý rok poté, co obula tenisky. Svůj první maraton uběhla v sedmapadesáti letech.