Odsouzené z Věznice Světlá nad Sázavou běžely proti předsudkům. Solidaritu vyjádřili také odborníci, ti spolu s nimi oblékli triko se žlutou stužkou.

Světlá nad Sázavou, 20. dubna 2023 – Právě triko, ve kterém jsou si všichni rovni, je symbolem běhu Yellow Ribbon Run. Ve čtvrtek 20. 4. se největší česká ženská věznice ve Světlé nad Sázavou zapojila do série závodů, které se konají v rámci 8. ročníku této akce. Na cestě k integraci podpořili odsouzené běžkyně také patronka dětí Yellow Ribbon Run, moderátorka ČT, Barbora Černošková a sportovec, filantrop a spoluorganizátor běhu Tomáš Slavata. Cílem běhů je od počátku úspěšná integrace lidí s trestní minulostí. Letošní ročník upozorňuje na téma vězněných a propuštěných žen. K aktuálním otázkám problematiky se před akcí sešli odborníci. Běh Yellow Ribbon Run s programem pro veřejnost vrcholí každý rok v červnu.

Před osvětovou akcí se ve Světlé sešli odborníci, kteří s trestanými ženami pracují. Zástupci Vězeňské služby ČR, Probační a mediační služby a neziskové organizace RUBIKON Centrum zde sdíleli své zkušenosti. Inspirací pro tuto diskuzi jim jsou Pravidla OSN pro zacházení s trestanými a vězněnými ženami, tzv. Bangkocká pravidla. Ta například upozorňují na to, že jen malá část trestaných žen je natolik nebezpečná, aby bylo potřeba ji uvěznit a izolovat od společnosti. Zhruba 74 % trestaných žen páchá nenásilnou trestnou činnost. Pravidla poukazují na specifické potřeby a zranitelnost žen. Velká část trestaných a vězněných žen je totiž zároveň obětí násilí a zneužívání, trpí psychickými problémy a závislostmi.

Diskutovali jsme nad tím, jak zamezit růstu vězněných žen, který se v posledních letech v ČR zdvojnásobil. Právě snížení trestní represe je předmětem Bangkockých pravidel. Uvěznění se týká téměř 9 % ženské vězeňské populace, tím zaujímáme nechvalné 5. místo v Evropě, kde jsou to běžně 4 % z celkové vězeňské populace. Na programu debaty byly také aktivity, které podporují kontakt vězněných žen s jejich dětmi. Přetrhání kontaktu mezi matkou a dítětem má zásadní negativní dopad nejvíce na děti. “, zmiňuje Lenka Ouředníčková, ředitelka RUBIKON Centra pro inovace a rozvoj.

Odborné debaty se účastnila také ředitelka Věznice Světlá nad Sázavou, Monika Myšičková.

„Mezioborová spolupráce a účast na této akci je skvělým způsobem, jak sdílet naše možnosti, zkušenosti, ale zejména nacházet řešení problému. Zapojení do osvěty Yellow Ribbon Run je pro nás cestou, jak vyjádřit solidaritu s odsouzenými, které chtějí svou situaci zvládnout.  Do 8. ročníku běhu se v naší věznici registrovalo 8 odsouzených a zaměstnanci věznice a někteří poběží také na hlavní akci v červnu. Jsem hrdá, že se ženy rozhodly do sportovní aktivity zapojit a vážím si pracovníků věznice, kteří je na jejich cestě podpořili a motivovali“, doplňuje Monika Myšičková.

Do běhu ve Světlé nad Sázavou se dále zapojili zástupci města, studenti Gymnázia Světlá nad Sázavou, studenti Gymnázia Havlíčkův Brod a několik dětí z atletického kroužku pod vedením paralympionika pana Foťka.

Do běhů ve věznicích, se zapojí také další lokality. Tradičně to je například Věznice Příbram, která každoročně výrazně překračuje počty registrací do běhu, v roce 2021 to bylo za tuto věznici celkem 88 registrací, v roce 2022 to bylo již 130.

Příběhy běžců se žlutou stužkou přibližuje doprovodný program projektu Yellow Ribbon v rámci výstavy fotografií Jana Jirkovského s názvem „Uteč předsudkům aneb Žlutá stužka v pohybu“, která je od 20. 4. umístěna pro veřejnost v areálu Zámku Světlá nad Sázavou.

Běh se žlutou stužkou a akce Yellow Ribbon pro veřejnost

Termín: 20. 6. 2023

14:00 ZAHÁJENÍ PROGRAMU

16:00 REGISTRACE NA MÍSTĚ

16:30 – 17:30 DĚTSKÉ ZÁVODY

18:00 ŠTAFETOVÝ ZÁVOD

Místo: Aktivní lesopark Řepy, Praha 17

Doprovodný program: výstava, fotokoutek, občerstvení

REGISTRACE ZDE https://www.stopnito.cz/detail-zavodu/610

Virtuální závod Yellow Ribbon Run

Termín: 8. 3. 2023 – 20. 6. 2023

Závod: libovolná trasa v lese, v parku, ve městě, 2 nebo 4 km

REGISTRACE ZDE https://www.stopnito.cz/detail-zavodu/610

Fotogalerie ZDE

Kontakt:

Veronika Friebová
PR Specialista Yellow Ribbon
mobil +420 778 457 229
friebova@yrr.cz
www.yellowribbon.cz

_______________________________________________________________________

 Yellow Ribbon Run (YRR)/Běh se žlutou stužkou – cílem projektu je bořit předsudky, dát lidem s trestní minulostí a jejich rodinám druhou šanci na slušný život, přispět tak k prevenci kriminality, snížení recidivy a větší bezpečnosti ve společnosti.

Yellow Ribbon spoluorganizuje iniciátorka projektu Gabriela Slováková, sportovec a filantrop Tomáš Slavata, Vězeňská služba ČR, nezisková organizace RUBIKON Centrum a Probační a mediační služba za finanční podpory několika partnerů. Do 7. ročníku Yellow Ribbon Run se v roce 2022 registrovalo 779 lidí.

Yellow Ribbon Run v roce 2022 podpořili: generální partner pojišťovna D.A.S. a společnosti Kostelecké uzeniny, United Bakeries, Futaba, DP Work, AGiga, Jipo Car, Dřevotrading, Vězeňská duchovenská péče, Hilton Prague, Hamerník, Kantýna Kuřim, Mezinárodní vězeňské společenství, Jihomoravský kraj, Městská část Praha 17 Řepy, Asociace organizací v oblasti vězeňství, Česká pošta s.p., CS Cargo, Norwegian Embassy a MČ Praha 1.

Více informací na www.yellowribbon.cz

Naplnění Bangkok Rules v ČR: cesta k podpoře lidských práv vězněných a propuštěných žen.

Bangkocká pravidla jsou soubor 70 pravidel, přijatých OSN v roce 2010, která jsou zaměřena na zacházení s vězněnými a trestanými ženami, zejména na respektování jejich specifických potřeb. Cílem projektu je podstatu Bangkok rules zprostředkovat odborné i laické veřejnosti a napomoci k  rozvoji dobré praxe jejich naplňování.

Více informací na www.zenyavezeni.cz