V již 8. ročníku Yellow Ribbon Run, běhu na podporu integrace lidí s trestní minulostí, závodilo také 33 odsouzených z Drahonic. A chystají se další věznice, akce vrcholí v červnu závodem pro veřejnost.

Praha, Drahonice 10. května 2023 – Letošní tematický ročník běhu na podporu integrace lidí s trestní minulostí je věnovaný ženám. Hlavní události, určené pro veřejnost, každoročně předchází série závodů, které absolvují odsouzení a odsouzené přímo ve věznicích. Solidaritu s odsouzenými ženami již vyjádřili běžci z Vazební Věznice Ruzyně, oddělení pro výkon trestu odsouzených žen v Domově sv. Karla Boromejského, Věznice Stráž pod Ralskem a z Věznice Světlá nad Sázavou, která je největší českou ženskou věznicí. V dosavadních závodech se sešlo již více než 150 běžců a běžkyň, dalších zhruba 200 odsouzených se na letošní závod ve věznicích chystá.

V českých věznicích si odpykává trest zhruba 1500 žen. Vězeňský systém v ČR je designovaný zejména na muže, kteří tvoří většinu vězeňské populace. Ženy mají odlišné kriminogenní faktory, často mají děti. Jejich uvěznění má právě s ohledem na děti dopad na sociální systém i celou společnost.

“Jako bývalá ředitelka ženské věznice mohu říci, že ženy ve vězení jsou opravdu specifické téma. Často byly samy obětí domácího násilí, jsou submisivní, trpí traumaty. Proto jsme se se Žlutou stužkou rozhodli téma posílit a společnosti přiblížit. Jednak příběhy běžkyň a jednak ve spolupráci s odborníky. Proto je letošní ročník propojen s projektem Bangkok Rules v ČR, ten sdružuje odborníky, kteří sdílejí své zkušenosti a odsouzeným ženám se odborně věnují”, říká Gabriela Slováková, iniciátorka projektu Yellow Ribbon Run v ČR.

Motivovat a podpořit ženy přijela do věznice také patronka dětí Yellow Ribbon Run, moderátorka ČT, Barbora Černošková. Cílem všech běhů je od počátku úspěšná integrace lidí s trestní minulostí.