PŘÍBĚHY ŽLUTÉ STUŽKY

  • KRISTINA

    Jmenuji se Kristina a ve vězení jsem se ocitla celkem dvakrát. Poprvé se tak stalo v roce 2012, ale to jsem se i s vazbou zdržela za vězeňskými zdmi jen tři měsíce.  Druhý trest už ale pro mě byl opravdu trestem a také  jsem v něm měla o dost víc prostoru vše přehodnotit. Ve vězení jsem strávila 28 měsíců. Celkový trest byl 34 měsíců, ale při druhé žádosti o podmíněné propuštění mi už soud dal příležitost.

    Celý příběh zde

    Kristina – Yellowribbon

  • RENÉ

    „Běhat jsem začal ve výkonu trestu, také proto, že to byl vlastně únik k sobě samému.  Mohl jsem přemýšlet o svých chybách, smířit se s nimi a začít se pozvolna dívat dopředu, na život, který přijde po propuštění.“

    „Svou otevřeností k minulosti se snažím o to, aby nás lidé nehodnotili podle povrchních informací, které se k nim dostávají z trestních rejstříků, ale podle toho, jak přistupujeme k životu a k plnění svých osobních a společenských povinností.“

  • BARBORA

    Ve sportu i v životě by měl fungovat princip fair play. Každý má být zodpovědný za své chyby a hodnotit děti podle selhání jejich rodičů není správné. Pojďme dětem ukázat, že jejich trápení pro nás není neviditelné a na překážky, které si do cesty nepostavily, nejsou samy.

  • PETR ČTVRTNÍČEK, herec, scénárista a amabasador YRR

    „K projektu „žlutá stužka“ jsem se dostal přes to, že hraji ve vězeňské kapele Wsedě na bubny a říkal sem si, že můžu pomoct i víc. Lidi, co vyjdou z vězení, potřebujou jenom, aby k tý igelitce, co si nesou z toho kriminálu a ten popsanej trestní rejstřík, co maj v ruce, aby dostali šanci – dostat nějakou práci, dostat třeba nějaký bydlení… Protože, co udělaj, když jim nepomůžeme, aby začali novej život. Tak voni udělaj to, za co se tam dostali, No a to nechceš, viď.“ (Petr Čtvrtníček)

  • JITKA CHIZZOLA, generální ředitelka D.A.S.

    D.A.S. je synonymem pro právní ochranu. Chráníme slušné lidi a firmy před neprávem, nespravedlností, byrokracií a neférovým přístupem a ruku v ruce s tímto posláním jde i vize projektu Yellow Ribbon, proto jde D.A.S. do Běhu se žlutou stužkou i v roce 2020. Z běhu se totiž neutíká a to ani v době koronaviru. Protože silný partner v zádech je to, co lidem pomůže překonat nástrahy všedního života. Bývalým vězňům, kteří se vrací do společnosti dvojnásob. (Jitka Chizzola, www.das.cz)

  • JIRKA HOMOLÁČ, sportovec

    „Běhání mě dělá tím, čím jsem. Učí mě být každým dnem lepším. Od roku 2019 trénuji pravidelně s odsouzenými běžci se žlutou stužkou. Věřím, že jim sport pomůže překonat těžké období a jít vstříc lepší budoucnosti.“ Pravidelný trénink učí člověka disciplíně a pomáhá překonávat sám sebe. Za dobu, co odsouzené trénuji jsem, si vyslechl mnoho životních příběhů a věřím, že pomocí běhu se někteří mohou v budoucnu vydat lepším směrem. (Jirka Homoláč, www.jirkahomolac.cz)

  • DALIBOR, běžec se žlutou stužkou

    „Jezdíme pracovat mimo věznici a dostali jsme také povolení trénovat venku v rámci pracovní činnosti. Město nás v tom podporuje. Přemýšlím i o tom, jak po výkonu trestu seženu práci. Myslím, že na člověka se záznamem v rejstříku trestů nikdo nečeká s otevřenou náručí. Proto jsem ani minutu neváhal se zapojením do běhu se žlutou stužkou. Doufám, že pomohu změnit názor spoluobčanů na nás trestané – že jsou mezi námi i slušní a normální lidé, kteří v životě chybovali.

  • Veronika

    “K Yellow Ribbon mám velice kladný vztah, jsem vděčná za projekt, který pomáhá propuštěným vězňům.Má situace po propuštění byla těžká, zemřela mi maminka, když jsem byla ve výkonu. Vracela jsem se do cizího prostředí. Bydlela jsem u maminky mé kamarádky a vše pro mě bylo nové. Přišla jsem o syny, které mi vzal bývalý manžel  a celkově to bylo hrozné. Avšak trpělivost přináší růže a vše se srovnalo, syny mám u sebe, mám malou dceru a skvělého partnera, takže jsem konečně šťastná.”

    Celý příběh zde

  • JAN JIRKOVSKÝ, fotograf.

    „Propadl jsem kouzlu pouliční fotografie, která tvoří největší část mé tvorby. Věnuji se reportáži a sociálnímu dokumentu. K focení lidí s trestní minulostí jsem se dostal v období nouzového stavu přes neziskovou organizaci RUBIKON Centrum. Brzy nato jsem měl příležitost vydat se do Věznice Kuřim, fotit kapelu Wsedě, běžce Yellow Ribbon Run a život ve věznici.“ (Jan Jirkovský, www.jjfoto.cz)

  • PEPA HRUBÝ, zaměstnanec Vězeňské služby ČR

    „Jsem hrdý na to, že jsem se hned od začátku mohl zapojit do činnosti YRR v ČR a ukázat tak většinové společnosti, že si odsouzení zaslouží naši pozornost. Podporuji YRR, protože všichni děláme chyby a dostáváme šanci je napravit. I odsouzení mají právo napravit své chyby, stát se lepšími. K tomu potřebují naši podporu. Jen s podporou společnosti je změna odsouzených možná, jen tak se mohou se stát našimi dobrými sousedy.“ (Pepa Hrubý, www.vscr.cz)

  • BÁRA

    “Svoji mámu už nikdy nechci zklamat.”

    I z premiantky se může stát narkomanka bez domova. Závislost na pervitinu Báru dovedla až do vězení. Když ji za mřížemi prvně navštívila uplakaná máma, Bára se rozhodla, že začne znovu. Běh se žlutou stužkou vnímá jako symbol cesty k novému začátku.

  • ŽANETA

    “Díky běhání jsem si konečně začala věřit.”

    Na základce zažila šikanu a cítila, že nikam nepatří. Dala se dohromady s partou lidí, kteří koketovali s drogami. Z experimentování se stala závislost a drogy Žanetu stály zdraví, maturitu a nakonec i svobodu. Výkon trestu bere jako šanci, kterou nechce promarnit.

  • DALIBOR

    “Doufám, že pomohu změnit názor spoluobčanů na nás trestané.”

    Jako podnikatel byl odsouzen za krácení daní. Až pak si uvědomil, co znamená ztráta svobody a odloučení od rodiny. Trénuje už na druhý Yellow Ribbon Run, sport mu pomohl přehodnotit, co je v životě opravdu důležité. Těší se, až synovi vynahradí společné roky, o které ho připravil.

  • GABRIELA SLOVÁKOVÁ, ředitelka věznice Kuřim

    “Připínám si žlutou stužku a říkám tím, že je potřeba pomáhat lidem, kteří se upřímně snaží začít znovu.”

    Ředitelka Věznice Kuřim přivezla myšlenku Yellow Ribbon Run v roce 2016 ze Singapuru do ČR.  Projekt Gábině pomáhá najít v její práci hlubší smysl: úspěšný návrat do společnosti ochrání další potenciální oběti trestných činů.

  • ANDREA MATOUŠKOVÁ, ředitelka Probační a mediační služby

    „Běhám, abych ukázala veřejnosti prospěšnost naší pomoci lidem při návratu z vězení na svobodu.“

    Probační a mediační služba je jedním z členů platformy, která Yellow Ribbon Run pořádá. Smyslem běhu pracovníků Probační a mediační služby je mimo jiné dát propuštěným naději, že když se rozhodnou změnit život a myslí to vážně, zaslouží si podporu.

  • DAGMAR DOUBRAVOVÁ

    „Věřím, že dávat šanci lidem s trestní minulostí se společnosti vyplatí.“

    Ředitelka RUBIKON Centra je přesvědčená, že je podstatné upozorňovat na problematiku zaměstnávání bývalých odsouzených a na překážky v systému, které brání jejich úspěšné integraci.

  • TOMÁŠ, běžec se žlutou stužkou

    „Ráno zaběhnu svých deset kiláků a díky tomu nevím, co je stres.“

    Sedm pokusů o léčbu ze závislosti, šest let ve vězení. To byl Tomáš kdysi. Uběhnutý půlmaraton, běh jako antidepresivum, zaměstnanec RUBIKON Centra Servis s.r.o. To je Tomáš dnes.

  • MARGIT SLIMÁKOVÁ, specialistka na zdravotní prevenci a výživu

    Yellow Ribbon Run podporuji, protože pomáhá navracet odsouzené do společnosti a tak zajistit bezpečnější život pro nás všechny. Projekt prospívá nejen celé společnosti, ale může i významně podpořit zdraví všech zúčastněných. Prospívá běh v den akce, ale i jen příprava na něj. Čas, který každý z účastníků věnuje tréninku, buduje zdravé pohybový návyk a zdravější tělo. (Margit Slimáková, www.margit.cz)

  • HONZA, běžec se žlutou stužkou

    „Nebýt kriminálu, možná bych se ufetoval. Dost možná mi kriminál zachránil zadek.“

    Zabouchly se dveře vězení a Honza pochopil, že musí něco změnit. A přestal soudit lidi podle toho, jací byli kdysi. A ví, že už nikdy neudělá nic, co by ho za mříže dostalo znovu.

  • JIŘÍ JEŽEK, paralympionik

    „Já a moje žena běháme na podporu lidí s trestní minulostí a jejich zaměstnavatelnost.“

    Jiří Ježek je úspěšný český paralympionik a běh se žlutou stužkou v roce 2019 bude jeho třetí.

  • VÍŤA, běžkyně se žlutou stužkou

    „Místo návštěvy psychiatra jsem šla běhat.“

    Verdikt pro Honzu, syna paní Víti, čtyři roky ve vězení za drogy. Odstřihnout pupeční šňůru a začít myslet sama na sebe. Běh jako terapie. Svůj první půlmaraton uběhla Víťa necelý rok poté, co obula tenisky. Svůj první maraton uběhla v sedmapadesáti letech.

  • JAN ODEHNAL, quality manager FUTABA CZECH s.r.o.

    „Nejenom, že napravujete a uvádíte odsouzené do normálního života, vy napravujete i lidi bez trestní minulosti a vracíte je do sportovního života.“

    Firma Futaba zaměstnává vězně a od roku 2018 s námi i běhá. Komunita, respekt a motivace patří mezi klíčové zásady managementu společnosti Futaba.