Aktivním lesoparkem Řepy zatřásli závodníci během proti předsudkům

Praha, 20. června 2023 – Do osmého ročníku běhu na podporu lidí s trestní minulostí se zapojilo téměř 800 běžců. Organizátoři v letošním ročníku šíří osvětu na téma vězněných žen a žen po výkonu trestu. Pravidelné akci pro veřejnost předchází tzv. virtuální běhy, kterých se v letošním roce zúčastnilo 283 běžců ve výkonu trestu přímo ve věznicích. V Aktivním lesoparku Řepy na Praze 17 se sešlo 480 běžců, kteří se takto propojili za druhou šanci pro lidi s trestní minulostí. Mezi nimi také 50 odsouzených, kteří si svůj trest ještě odpykávají. Vedle nich se v tričku se žlutou stužkou postavili běžci z řad Vězeňské služby ČR, Probační a mediační služby, Ministerstva spravedlnosti ČR nebo úřadu ombudsmana. Dále pracovníci neziskových organizací a firem, které zaměstnávají odsouzené nebo podporují osvětu. Štafetu sestavila také patronka dětí Žluté stužky, moderátorka Barbora Černošková. Žlutou stužku podpořil také ambasador projektu, herec Petr Čtvrtníček, který návštěvníkům griloval své originální speciality. Hlavní závod podporuje a organizuje sportovec a filantrop, Tomáš Slavata.

Letošní 8. ročník běhu je věnovaný ženám, pravidla zacházení s vězněnými a propuštěnými ženami upravují tzv. Bankocká pravidla. Ta jsou podkladem pro běžce odborníky, kteří se v průběhu roku setkávají nad tématy s cílem pomoci ke snižování trestní represe směrem k ženám tak, aby se mohly co nejrychleji vrátit k rodině, do zaměstnání a celkově řešit svou situaci efektivněji.

Akce pro veřejnost a závody Yellow Ribbon Run jsou hlavními aktivitami organizace Žlutá stužka z.s., kterou založila iniciátorka Yellow Ribbon Run v ČR a bývalá ředitelka Věznice Světlá nad Sázavou a Věznice Kuřim, Gabriela Slováková.

„Do aktivit Žluté stužky bychom do budoucna rádi zařadili také program prevence kriminality s dlouhodobým konceptem a spolupráci v týmu odborníků, se kterými jsem již nyní v kontaktu na lokální i mezinárodní úrovni, doplňuje Slováková.  

Od března 2023 probíhaly tzv. virtuální běhy a Žlutostužkové dny přímo ve věznicích. V letošním roce se do Yellow Ribbon Run zapojilo 25 z 35 věznic v ČR. V březnu proběhlo zahájení 8. ročníku ve spolupráci s Věznicí Ruzyně, oddělení pro výkon trestu odsouzených žen v Domově sv. Karla Boromejského, dále se zapojily Věznice Stráž pod Ralskem, Světlá nad Sázavou a  Věznice Nové Sedlo, objekt Drahonice, Věznice Příbram, Věznice Kuřim a Hradec králové objekt Pouchov, Věznice Vinařice, Rapotice, Olomouc, Teplice a další.

Příběhy běžců a podporovatelů Yellow Ribbon už třetím rokem dokumentuje fotograf Jan Jirkovský. Právě z jeho fotografií tak vznikl doprovodný program – putovní výstava „Uteč předsudkům aneb Žlutá stužka v pohybu“.

Fotogalerie ZDE

Kontakt:

Veronika Friebová
PR Yellow Ribbon
mobil +420 778 457 229
friebova@yrr.cz