Jmenuji se René Hamrla a je mi 50 let. Vyrůstal jsem v úplné a spokojeně fungující rodině. Ve svých 20 letech jsem se pustil do podnikání a po velmi krátké době jsem začal ochutnávat první nádechy „úspěchu“. Dařilo se mi téměř vše a přestal jsem respektovat zákonné normy a žil v domnění, že se mi přece nemůže nic stát.
Po deseti letech jsem byl odsouzen za pokus o krácení daně na 4 roky. Po 2 letech jsem byl propuštěn a vstoupil do života s předsevzetím, že se to už nestane. Uplynulo dalších 10 let a já jsem našel odvahu znovu podnikat. Vybudoval jsem firmu s desítkami zaměstnanců a odpovídajícím, ne malým, obratem. Přišly průvodní problémy a já jsem se tenkrát v dobé víře uchýlil k jednoduššímu řešení ze všech možných. Nezvažoval jsem důsledky svých rozhodnutí a znovu jsem zachyboval.
Po téměř 15 letech od svého propuštění, jsem byl znovu odsouzen, tentokrát na 6 let.
Byla to obrovská chyba, za kterou jsem nezaplatil jen já, ale také celá moje rodina, moje děti. Bohužel až po několika měsících strávených ve vězení, mi začala pomalu docházet uvědomění, co je to vlastně úspěch a hodnoty k němu směřující. Život se mi otočil naruby. A dnes jsem za to vlastně šťastný.
Běhat jsem začal ve výkonu trestu zprvu nejprve proto, abych zůstal fyzicky připravený do dalšího života, ale také proto, že to byl vlastně únik k sobě. Mohl jsem přemýšlet o svých chybách, smířit se s nimi a začít se pomalu dívat dál, na život, který přijde po propuštění. Samotné propuštění jsem tenkrát vnímal jako velmi těžký a složitý krok.
A je to tak vlastně i dnes, s odstupem více jak 1 roku. Byla to směs těžkých a zásadních rozhodnutí, které musí každý z nás, propuštěných vězňů, dělat. I přes nepřízeň společenských obvyklostí a předsudků, se kterými se denně setkáváme. A to nejen při hledání zaměstnání, ale také ve svých rodinách, které jsme tolik zklamali. Při tom všem se snažím zůstat ukotven u svých přesvědčení a hodnot, o kterých si myslím, že jsou konečně ty pravé. Je to ta složitější cesta, ale věřím, že je to ta správná k trvalé integraci do stabilní rodiny a společnosti.
Svou otevřeností k minulosti se snažím o to, aby nás lidé nehodnotili podle povrchních informací, které se k nim dostávají a trestních rejstříků, ale podle toho, jak přistupujeme k životu a k plnění svých osobních a společenských povinností.
Více aktualit

Kavárenský seminář Gabriely Slovákové na Právnické fakultě UK
Děkujeme Common Law Society za pozvání na diskusní setkání se studenty právnické fakulty v Praze. Gabriela Slováková tu sdílela své zkušenosti z oblasti restorativní justice, práce s oběťmi i pachateli trestné činnosti a přiblížila aktuální výzvy v systému alternativních trestů.
Diskuse byla otevřená, podnětná a především plná zájmu o změnu, kterou mladá generace může přinést nejen justici, ale i celé společnosti.
Zvláštní poděkování patří studentům, kteří se rozhodli podpořit myšlenku druhé šance i konkrétně kampaň Yellow Ribbon Run – už na konci dubna uspořádají benefiční studentský běh na její podporu.

Bára Černošková a Yellow Ribbon Run v Show Jana Krause
Yellow Ribbon Run se díky naší ambasadorce Báře Černoškové dostal až na televizní obrazovky. Bára projekt představila v oblíbené Show Jana Krause. Jak to vypadalo? Na to se můžete podívat tady ze záznamu.

Dětský den ve Věznici Rýnovice
V sobotu 12. dubna jsme se zúčastnili krásného Dětského dne ve Věznici Rýnovice. Ten proběhl ve spolupráci s neziskovou organizací VOLONTÉ CZECH, kterou reprezentovali Lukáš Salivar a Tina Chlupáčová.
Na místě byla i naše Veronika Friebová spolu s patronkou dětí vězněných rodičů Barborou Černoškovou. Velké poděkování za organizaci akce ve Věznici Rýnovice patří vychovatelce Monice Winklerové.
Jak to na místě vypadalo? To si můžete přečíst v článku přímo na webu VOLONTÉ CZECH.